Dr Ayhan beye sorular

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
prostatiniseveyim

Dr Ayhan beye sorular

Mesaj gönderen prostatiniseveyim »

Gencler yaslilar bu basligi actim aklimiza takilan bilumsel cevabi olan genel sorular icin

Lutfen gotum agriyo basim agriyo napiyim turu sorulari baska basliklarda soralim

Soru 1 buyumus lenf nodulleri veya dugumleri benim mr da cikti baska arkadaslarda da gorulmus

enfeksion hala gecmedii mi yoksa kanser miyiz ne is hocam
Niye buyuk bu lenfler acaaba agrilarida onlar m8 yapio bademcik gibi

Soru 2 bugun dr un biri urolog kanda kalsitonin bakti ilk defa

bu forumda hic gecmemis bir sey acaba bu dr ne biliyor?
drayhan
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Re: Dr Ayhan beye sorular

Mesaj gönderen drayhan »

arkadaşlar bu aralar işlerim yoğun olduğu için sorularınızı yeni görebildim.

lenf düğümleri normal olarak vucudumuzun birçok yerinde bulunur. çeşitli enfeksiyonlar ve malign hastalıklarda büyümüş olarak karşımıza çıkar. tabi tek nedeni bunlar da değildir. mesela uzun süre sefalosporin kullanımı ve otoimmun hastalıklar da lenf düğümlerinde büyüme yapabilir. başka sebepleri de olabilir ama bizim için dikkat çekici sebepler bunlar.

lenf bezi büyümş olarak rastgele başka muayene ve tetkillerde de karşımıza çıkabilir. yani rastlantısal olarak bulunabilir. bulunduğu zaman patolojik boyutlarda mı ilk önce ona bakılmalıdır. lenf düğümünün patolojik kabul edeceğimiz büyüklük sınırı bulunduğu bölgeye göre değişir. inguinal ve perineal bölge için 1,5 -2 cm in üzerinde bir büyüklüğe sahipse patolojik değerlendirilebilir.

daha sonra da bunu yapabilecek nedenler mutlaka araştırılmalıdır.enfeksiyon,, otoimmun hastalıklar,, ve malign hastalıklar ,,açısından araştırılmalıdır.

enfeksiyon geçtikten sonra da lenf bezleri bir süre daha büyümüş kalabilir. kronik enfeksiyonlarda tekrarlayan iltihabi durumlarda lenf bezi büyüklüğü kronik hal alabilir. ağrıları bölgesel olarak kitle etkisi ile tetikleyebilir.

2. kalsitonin kalsiyum metabalozmasında önemli bir hormon . kanda kalsiyum seviyesi yükselince bunu özellikle kemik dokusu olmak üzere dokuların içerisine göndermek için kalsitonon de genellikle yükselir.

benim aklıma iki sebep geliyor kalsitonine bakmak için. birincisi vücuttaki malign dokular ile kalsiyum arasında doğru orantı vardır. yani kanser genellikle calsiyumu yükseltir. bu da kalsitonin i uyarabilir. düşük bir ihtimal de olsa şeytan ayrıntılarda gizlidir hesabı ile bunu düşünmüş olabilir.

ikincisi de prostattaki kalsifikasyon; kanda kalsiyum değerini yüksek seyretmesi ve kalsitonin in kalsiyumu prostat dokusunda kalsfikasyon oluşturması için tetiklemesi durumu sözkonusu olabilir.. benim aklıma bunlar geliyor.. kendisi bir açıklama yaptı mı?
ahmet
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen ahmet »

Ayhan bey kronik prostatit sizce tedavi edilebilirmi adı üstünde kronik yani süreklilik arz eden sürekli tekrar eden anlamında yoksa sıfıra inse bile kesinlikle nüksmü edecek
baran
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen baran »

soru 3:ayhan kardeşim uzun süre beta glukan, qercetin yoğurt kullanımı zaraları olabilir mi ilgin için teşekürler
prostatiniseveyim

Benim aklima su geliyor tabii tamamen atiyorum izlenimimi yazacagim

Bu hastalik kas agrisi yapiyor cogu urolog fizik tedaviye git kas agrisi yapmaz diyo

Yada hocam kaslarim agriyo diyince mal mal bakinmakla yetiniyo psikiyatriste yonelndiriyo neyse

Yalniz bi drun internet sitesinde hastalik hakkinda bilgide kas agrilatindan bahsetmis

Bir de bu son dr sordu bana eklem yerlerin falan agriyormu diye evet agriyo neden oluyor ne alaka dedim

k3ndisinin aciklamasi su mikroplar yada onlarin biraktigi zehirli atiklar gidip kasda birikiyor yada eklemre yerlesiyorlar bu da agriyo neden oluyor mesala spor sicak su dolasimi hizlandirdigindan bu birikmelerin vucuttan atilmasina fayda sagliyor.

Ben de dedim acaba bu kaslarin kasilmasi yada asiri fiziks3l aktiviteden sonra kramp tarzi agri olusmasi tutulmasi falan bu mekanizmayla bi alakasi olabilir mi diye ca ve mg birlikt3 calisiyor anladigim kaslarin kasiliyosa mg ic demisti iki norolog

Acaba d3dim bu dr amacama bi sey biliyomu bu yonde diye ama galiba sadece kanser ariyo cunku psa ya da baktirdi
ahmet
Hastalık Başlangıç Yılı: 2013

Mesaj gönderen ahmet »

Aklıma bir şey daha geliyor makatla penis arasındaki yere sırtımıza kupa tutar gibi bardakla aynı işlemi yapsak prostat masajı işlevini görürmü
Synergy

Mesaj gönderen Synergy »

Benim en büyük sıkıntım sık idrara çıkma.
Aslında olay şöyle, penis ucum sürekli hassas. Sanki boşalırsınız ve içerde son kalan damlalar akmaya çalışır ya öyleymiş gibi bir his var sürekli.
Ve oturduğumda oluyor bu genelde.

Sünnet derisinin orası çok hassas ve uyuşuk gibi, acıyorda ara ara sürtünmeden yara olmuş gibi.

İdrar bittiğinde son damlaları atarken kendimi hafif kastıgımda makatım ve penisle makat arasındaki sağ apış aramda hafif acıma oluyor.

Artık hayattan bezdim bu rahatsızlık yüzünden hiç bir çözüm yok prostatit miyim onuda anlamıyorum. Ağrım yok sadece penisim çok hassas ve sürekli idrara çıkmam gerekiyor gibi hissediyorum ve çıkıp kendimi kasa kasa işiyorum.

Ayhan Bey ne yapmalıyım sizce?
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

ahmet yazdı:Ayhan bey kronik prostatit sizce tedavi edilebilirmi adı üstünde kronik yani süreklilik arz eden sürekli tekrar eden anlamında yoksa sıfıra inse bile kesinlikle nüksmü edecek
öncelikle hastalık değil hasta üzerinden yaklaşmalıyız. herkeste farklı problemler ile birlikte seyrediyor. ya da hepimizin eşlikeden farklı durumları olabilir. tedavisi kesinlikle mümkün ama önce kişideki tedavi direncinin sebebi bulunabilirse, (atipik bakteri, kalsifikasyon, otoimmun hastalık vb..9 ) daha çok sonuca yaklaşılabilir.

nüks yaşanabilir . önemli olan nüks olabileceği bilinciyle yaşamak ve de nüks olduğunda yaşam kalitemizi en iyi şekilde tutacak tedaviyi uygulamak . bilinçli ve umutlu olmak tedavinin ilk ayağı ..
cihanbey

Mesaj gönderen cihanbey »

Ayhan hocam bir antibiyotiği kullanırken onu değiştirdiğimizde ya da ikinciye başladığımızda penisteki Ağrı'ların sızıların artması mide bulantısının başlaması ne ifade eder ? Değiştirilen veya ikinci başlanan antibiyotiğe direnç işareti midir?
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

baran yazdı:soru 3:ayhan kardeşim uzun süre beta glukan, qercetin yoğurt kullanımı zaraları olabilir mi ilgin için teşekürler
uzun süre beta glukan kullanımı bağışıklık sisteminin duyarlılığının azalmasına neden olabilir. birkaç ay kullanımdan sonra yine en az iki üç ay ara vermek ya da ihtiyaç hissdene kadar kullanmamak en doğrusu.

quercetin ise henüz muamma. uzun süre kullanımı ne yapar bilemeyiz .belki de hiç bir yan etki oluşmayabilir de. bununla ilgili net bir şey ben bilmiyorum .genel olarak da bilindiğini düşünmüyorum.

yoğurt candır.. hele doğal ev yapımı olanı..
Tuhraser

Mesaj gönderen Tuhraser »

Beyler bir daha doktora gittiğinizde kreatinin kinaz enzimine de baktırır mısınız?Ben de yoğun kas ve eklem ağrıları var. Bu değer bende çok yüksek çıkmıştı.
baran

Mesaj gönderen baran »

drayhan yazdı:
baran yazdı:soru 3:ayhan kardeşim uzun süre beta glukan, qercetin yoğurt kullanımı zaraları olabilir mi ilgin için teşekürler
uzun süre beta glukan kullanımı bağışıklık sisteminin duyarlılığının azalmasına neden olabilir. birkaç ay kullanımdan sonra yine en az iki üç ay ara vermek ya da ihtiyaç hissdene kadar kullanmamak en doğrusu.

quercetin ise henüz muamma. uzun süre kullanımı ne yapar bilemeyiz .belki de hiç bir yan etki oluşmayabilir de. bununla ilgili net bir şey ben bilmiyorum .genel olarak da bilindiğini düşünmüyorum.

hocam bilimsel temelini bilmiyorum ama çok tüketimi kanı inceltiği ve diyabete yatkınlığı artırdığı söyleniyor siz ne düşünüyorsunuz
hepbenibulur
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Mesaj gönderen hepbenibulur »

Ayhan hocam günde bir tane magezinc kullansak zararı olur mu? Prostattaki kalfikasyon için
JohnWick
Hastalık Başlangıç Yılı: 2009

Mesaj gönderen JohnWick »

Hocam sitede bi tedavi secenegi var acaba bu prostatittede basarili olur mu cevaplarsaniz sevinirim http://otagtepetipmerkezi.com/OZON-TEDA ... AVISI.aspx
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

ahmet yazdı:Aklıma bir şey daha geliyor makatla penis arasındaki yere sırtımıza kupa tutar gibi bardakla aynı işlemi yapsak prostat masajı işlevini görürmü
şimdi o bölgenin prostata belli bir mesafesi var . kupa çekme gibi bir yöntem benim de aklıma geliyordu ancak orası uzak kalır gibi geliyor. yine de eğer çok zor olmayacaksa denenebilir. en azından prostat etrafında bir kas hareketliliği sağlanıp kanlanma artırılabilir.

prostat masajının rektal yoldan yapılmasının bize faydası. prostatitlerin arka prostatta sıklıkla yerleşiyor olması. yani inflamasyonlu bölgeye en yakın komşuluk rektumda..
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

Synergy yazdı:Benim en büyük sıkıntım sık idrara çıkma.
Aslında olay şöyle, penis ucum sürekli hassas. Sanki boşalırsınız ve içerde son kalan damlalar akmaya çalışır ya öyleymiş gibi bir his var sürekli.
Ve oturduğumda oluyor bu genelde.

Sünnet derisinin orası çok hassas ve uyuşuk gibi, acıyorda ara ara sürtünmeden yara olmuş gibi.

İdrar bittiğinde son damlaları atarken kendimi hafif kastıgımda makatım ve penisle makat arasındaki sağ apış aramda hafif acıma oluyor.

Artık hayattan bezdim bu rahatsızlık yüzünden hiç bir çözüm yok prostatit miyim onuda anlamıyorum. Ağrım yok sadece penisim çok hassas ve sürekli idrara çıkmam gerekiyor gibi hissediyorum ve çıkıp kendimi kasa kasa işiyorum.

Ayhan Bey ne yapmalıyım sizce?
bu şikayetleriniz birçoğumuzda benzer şekilde seyrediyor. kiminde daha ağır seyredebilir .ağrı eşiği ile de ilgili olabilir,, prostattaki büyüklük (ödem , konjesyon) seviyesi de rahatsızlığın çok olmasının sebebi olabilir.. büyük ihtimal prostatit gibi ,,anlattığınız şikayetler.

ara ara tekrar etmek istiyorum internet üzerinden hekimlik yapmak gibi bir hataya düşmek istemem .. bunu lütfen böyle algılamayalım ama bazen bazı önerileri benden de duymanız sizi daha çok tatmin ediyor gibi..

bu durumda size prostagood veya alfa blokor bir de mesane genişletici (ürispas olabilir)kullanmanız önerildi mi bilmiyorum . saw palmetto (prostagood mono ) şikayetlerinizde zaman içinde azalma yapabilir. prostatı küçültmeye ve içerisindeki konjesyonun azalmasına yardımcı olabilir. en az 1 ay sonra etkisini tam olarak gösterir (ilk bir haftada hafif hafif bir rahatlama başlayabilir) en az da iki ay kullanmanız gerekir. sürekli idrar hissi ve yanmalarınızı azaltması beklenir. libido azalması yapabilir de yapmayabilir de..

alfa blokörler sizi daha çabuk rahatlatması lazım,, bazıları kabızlık ve ortostatik hipotansiyon yan etkilerine neden olur. bir de retrograd ejakülasyon yapma ihtimali var.

xatral daha az retrograd ejekülasyon yapabilir ama idrar şikayetlerinize etkisi de bazen az olabilir. flomax daha etkilidir daha uroselektiftir. ortostatik hioptansiyon daha az yapabilir. ancak en uroselektif olan alfa blokor silodosin (urorec) tir. bu kabızlık ve hipotansiyon riski en az olandır. etkisi en net hissedilendir ancak retrograd ejekülasyon ihtimali de en fazla olanıdır.

libido sizin için çok önemli değil ise saw palmetto öneririm. saç probleminiz varsa onu da giderebilir.
libido önemli boşalma dışarıya olmasa da olur diyorsanız ürorec 8 mg önerebilirim.

bir de mesaneniz aşırı aktif olabilir bu da sizi sık idrara çıkmaya götürüyor olabilir .bunun için bir hafta ürispas kulanıp mesanenizi biraz gevşetebilirsiniz . deneyebilirsiniz çok fazla yan etkisi olmayan eski bir ilaç.. bıraktığınızda her şey geriye dönebilir. ama en azından mesane probleminiz olup olmadığını görmüş olursunuz..
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

hepbenibulur yazdı:Ayhan hocam günde bir tane magezinc kullansak zararı olur mu? Prostattaki kalfikasyon için
kullandığımız onca ilaçtan sonra en masum olanlarından biri magnezinc. bir zararı olma ihtimali çok az . kalsifikasyon için yararlı olabilir ama garantisi yok tabi.
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

baran yazdı:
drayhan yazdı:

hocam bilimsel temelini bilmiyorum ama çok tüketimi kanı inceltiği ve diyabete yatkınlığı artırdığı söyleniyor siz ne düşünüyorsunuz
çok tüketimi derken .. herşeyin aşırı ve dengesiz alımı bazı riskler doğurabilir. ben bilmiyorum ama olabilir de. ancak dengeli ve aşırı olmadan tüketimi hiç bir zarar veremez. bir çok faydası var.
drayhan

Mesaj gönderen drayhan »

JohnWick yazdı:Hocam sitede bi tedavi secenegi var acaba bu prostatittede basarili olur mu cevaplarsaniz sevinirim http://otagtepetipmerkezi.com/OZON-TEDA ... AVISI.aspx
ozon tedavi yeni yeni populer olan bir yöntem sistit için başar oranı çok yüksek olabilir. ama prostatit için ne derece faydalı olabilir bunu kestirmek zor. mesane içerisine yüzeyel bir çok ilaç kullanımı ile çeşitlitedaviler çok eskiden beri başarı ile uygulanıyor. ancak mesanenin anatomik olarak avantajı büyük. içerisine sonda iler girilip ilaç verilebiliyor. ozonu prostat içine vermek gerek tabi bu da boşluklu bir organ olmadığı için zor . intraprostatik enjeksiyonla verilse bile ne kadar etkili olur ne kadar riskli olur bu da belli değil.

prostata giden inferior pudendal artere girilip verilirse belki faydalı olabilir ama bu da cerrahi olarak çok imkan dahilinde mi bilemiyorum. belki yeni bir tedavi seçeneği de bundan çıkar .. :shock:
MahsunSuperTitizz

Mesaj gönderen MahsunSuperTitizz »

Merhabalar Ayhan hocam. Benim ağrım idrar deliğinin 2-3 parmak altında ve bu ağrı sabit , noktasal hiç değişmiyor .Bu makatla penis arasındaki noktaya elimle bastırarak sağ sol yaptığımda sanki derimin altında bir kablo varmış gibi hissediyorum . Ve çok fazla oynarsam bu penisdeki noktasal ağrım artıyor . bıraktığım anda yavaşça ağrı azalıyor . bu sürekli böyle . Birde sanırım hemoroid tarzı bir problemim var. Ayrıca Prostat sıvısında lökosit 6 -7 çıkmıştı ve sıvı aldırmadan önce belimde ağrı yoktu . sonrasında ağrı oluştu .bu arada kendimi bildim bileli ergenlikten sonra bir libido düşüklüğüm var .

acaba benim başka bir problemim olabilir mi sadece üroloji yetersiz mi benim için ? (k.bakmayın herşeyi 1 kerede anlatayım dedim uzun oldu )
JohnWick
Hastalık Başlangıç Yılı: 2009

Mesaj gönderen JohnWick »

Hocam bide yeni antibiyotik bulunmus teixobactin diye bakteriler bu antibiyotige direnc gosteremiyomus haberiniz var mi
prostatiniseveyim

prostatiniseveyim yazdı:Gencler yaslilar bu basligi actim aklimiza takilan bilumsel cevabi olan genel sorular icin

Lutfen gotum agriyo basim agriyo napiyim turu sorulari baska basliklarda soralim
9

Guzin ablaya dondu bura
cihanbey

Hoca kaçar burdan ))
cihanbey

drayhan yazdı:
ahmet yazdı:Aklıma bir şey daha geliyor makatla penis arasındaki yere sırtımıza kupa tutar gibi bardakla aynı işlemi yapsak prostat masajı işlevini görürmü
şimdi o bölgenin prostata belli bir mesafesi var . kupa çekme gibi bir yöntem benim de aklıma geliyordu ancak orası uzak kalır gibi geliyor. yine de eğer çok zor olmayacaksa denenebilir. en azından prostat etrafında bir kas hareketliliği sağlanıp kanlanma artırılabilir.

prostat masajının rektal yoldan yapılmasının bize faydası. prostatitlerin arka prostatta sıklıkla yerleşiyor olması. yani inflamasyonlu bölgeye en yakın komşuluk rektumda..
kupa çekme yçnteminin amacı orayyı kanlandırmaksa bunun yerine avrupada kapsasin içerikli ya da tr de olmayan finalagon isimli kremler var. Bu krem özellikle spoorcu yaralanmalarında da kullanılıyor ki süürüldüğü bölgedeki damarları genişletip kan akışını hızlandırsın ve ödem dağılsın diye
acaba biz de kasık ve perine bölggesine bunu sürüp ovsak tesir eder mi?
freeman

Mesaj gönderen freeman »

drayhan yazdı:
JohnWick yazdı:Hocam sitede bi tedavi secenegi var acaba bu prostatittede basarili olur mu cevaplarsaniz sevinirim http://otagtepetipmerkezi.com/OZON-TEDA ... AVISI.aspx
ozon tedavi yeni yeni populer olan bir yöntem sistit için başar oranı çok yüksek olabilir. ama prostatit için ne derece faydalı olabilir bunu kestirmek zor. mesane içerisine yüzeyel bir çok ilaç kullanımı ile çeşitlitedaviler çok eskiden beri başarı ile uygulanıyor. ancak mesanenin anatomik olarak avantajı büyük. içerisine sonda iler girilip ilaç verilebiliyor. ozonu prostat içine vermek gerek tabi bu da boşluklu bir organ olmadığı için zor . intraprostatik enjeksiyonla verilse bile ne kadar etkili olur ne kadar riskli olur bu da belli değil.

prostata giden inferior pudendal artere girilip verilirse belki faydalı olabilir ama bu da cerrahi olarak çok imkan dahilinde mi bilemiyorum. belki yeni bir tedavi seçeneği de bundan çıkar .. :shock:
Ozonu makattan direk prostat üzerine verirsek belki faydası olabilir.