Sperm kültürü ile rektal tuşe yoluyla alınan sıvının incelenmesi aynı şey midir?

Prostat iltihabının belirtileri, tanısı, yapılan çalışmalar, yazılan tezler vs.
ianben
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Sperm kültürü ile rektal tuşe yoluyla alınan sıvının incelenmesi aynı şey midir?

Mesaj gönderen ianben »

soruyu üstte sordum, belki benim gibi kafasına takılmış arkadaşlar vardır, direkt topikten soruyu görsünler istedim.
NeverGiveUp

Re: Sperm kültürü ile rektal tuşe yoluyla alınan sıvının incelenmesi aynı şey midir?

Mesaj gönderen NeverGiveUp »

Mevzu su, sperm testi ya da kulturu yapilirken bunun bir kismi mi inceleniyor mikro duzeyde, yoksa tamami mi.. Degilse elbette prostat sivisi spermle birlikte geliyor. Eger tamami inceleniyorsa bana kalirsa sperm kulturu kesinlikle prostat sivisindan daha gecerli sonuc veriyordur. Daha fazla semen geliyor cunku spermle birlikte. Bunu ben de dusunuyordum, sordugun iyi oldu.
Ozan | 29 | Kayseri | 19 Kasım 2014

Ne dilersen HAK'tan dile, kılavuz ol doğru yola.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi
Hastalık Başlangıç Yılı: 2004

Re: Sperm kültürü ile rektal tuşe yoluyla alınan sıvının incelenmesi aynı şey midir?

Mesaj gönderen kadir »

Hayir arkadaslar sperm kulturu ve prostat sekresyonu lab incelemesi ayri şeylerdir.Prostat sivisi ve spermi ayri ayri incelemek gerekir...çunku ikiside ayri yerlerden gelmektedir.Sperm külturu tek başina kr prostatit icin veri degildir ama prostat sivisi incelemesi tek basina veri sayilabiliyor.cunku prostatin odagindan cikiyor.
NeverGiveUp

Kadir agbi sperme karisan semen de prostatin odagindan cikmiyor mu? Hatta sekresyon sonrası sıvıdan daha fazlasıyla cikiyor. Konuya dair bir cok görüs aktif bir enfeksiyonun meni kültüründen elde edilebilecegini söylüyor. Neden özellikle sekresyon sonrası sıvı üzerinde duruluyor anlayamıyorum..

kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Ozancim mrb,
Meninin bulundugu ve biriktigi 2bolge var epididim (meni kanali) ve skotrum (meni torbasi)..bu bolgelerden herhangi birinde enfekte alan var ise olasi odaklanigimiz prostatit hedefini sasirtabilir.Prostat sivisi direk prostat glandindan ciktigi icin tahlillerde daha kesin klinik bulgu verebiliyor.Ustelik cok basit ve zaman almayan bir islem.
Selamlar.
NeverGiveUp

Olaya bu acidan bakmamistim agbi tesekkür ederim simdi biraz daha oturdu. Fakat yine de konuya dair sunu söylemek istiyorum. Genel olarak üriner sisteme dair bir enfeksiyon testi yapmak icin meni tahlilleri/kültürleri yapılabilir. Meniden yapılan bu analizlerde sıfır sorun görünüyorsa sekresyon sonrası sıvıya bakma secenegi de elenebilir mi ? Meniden aktif enfeksiyon saptanması durumunda sonradan bu islemleri kategorize etmek daha dogru olmaz mı? Genelden özele dogru yani..

kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Ozan,meni kulturunde bazen ureme olmayabiliyor arti belli bir zaman gerekiyor..idrar tahlilinde ise normal gorulen lokosit seviyesi,prostatik sivida daha fazla cikabiliyor.Yada uriner sistemdeki enfeksiyondan dolayi gorulen lokosit miktari prostat sivisinda gozukmeyebiliyor.Kisacasi kronik prostatit semptomlari varsa direkt prostatik sivi analizi kesin bulgu veriyor.
NeverGiveUp

İste neden öyle oldugunu sorguluyorum sadece agbim.. : )

Bugun bu konuyu bir arkadasla konusurken söyle bi aciklama getirdi, mantıklı da geldi bana. Prostat masajı esnasında prostatın cesitli yerlerine baskı uygulandıgında inflamasyon olabilen tikali kanallardaki sivilarin da gelebilecegini ve bu nedenle daha gecerli veriler sunabilecegini söyledi.

kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Tabiiki tikanan kanallar acilabilir..bu baski zaten cok faydali. Demek istedigim sudur; kr prostatitte en onemli klinik bulgu rektal tuse ile prostatik salginin lokosit kontroludur, pratik, saglikli, ve kesin.Maalesef bu hastaligin kroniklesmesine sebep olan rektal tuse yapmayan doktorlardir.Uriner sistem enfeksiyonu diye alakasiz antibiyotikleri veren ve hastaligin ilerlemesine sebep olan dr larimiz.Ben şahsen böyle bir doktorun kurbani oldum.Sadece idrar Tahlili yaparak uriner sistem enfeksiyonu diye yanlis teshis koydu ve olayi kroniklestirmisti tedavi yillarimi aldi.Belki birilerine faydam olur diye bildiklerimi ve basima gelenleri aktariyorum.Bu arada yukaridaki basligin cevabinida vereyim; "Sperm kultüru ile rektal tuse yoluyla alinan sivinin incelenmesi" ayni sey degildir.
prostatiniseveyim

Mesaj gönderen prostatiniseveyim »

Kadir ne kendini ne drunu suclama ben hadtaligimin en basinda kinolon grubu tavanic ictim prostata en etkili ilac hic bi faydasini gormedim
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

Sadece salt oral yoldan alinan ampirik antibiotik tabletlerin kr prostatitte etkisiz kaldigini zaten burada defalarca yazdim.
kenanankara
Hastalık Başlangıç Yılı: 2015

Mesaj gönderen kenanankara »

Arkadaşlar ,sperm kültürü sonucunda lökosit miktarı normalde 1 milyon altında olması gerekirken 3 milyon çıktı.

1)Normal oral yoldan alınan bir antibiyotikle bu sayı normal değere düşürülebilir mi?
2)iğne kullanmak gerekiyorsa hangi iğne olduğu çok fark eder mi?
3)semen analizi de yaptırmam gerekir miydi?

Semen orneginin dogrudan boyali preparatindan yapilan degerlendirmede 4 milyon/mL yuvarlak hucre
goruldu. Soz konusu yuvarlak hucrelerin 3 milyon/mL'sinin lokosit oldugu belirlendi."
Ozel Go. Kulturu : Neisseria gonorrhoeae uremedi
Non Selektif Kultur : Patojen etken uremedi
Sprostatit

Mesaj gönderen Sprostatit »

Bunu doktora sorman lazim ama oral yoldan alinan antibiyotikle, igne seklindeki antibiyotik ayni isi yapiyor. Igne daha hizli etki ediyor sadece. Oral yolla da dusmesi lazim, yine de doktor versin antibiyotigi ve alim seklini.
kenanankara

doktorla görüşcem zaten bakalım ne diyecek.1 ay cipro kullanmıştım 3 tane iesef iğne kullanmıştım.bu kadar fazla lökosit olması şaşırttı beni.oysa idrar kültürü analizi prostat sıvısında lökosit çıkmıyordu
Sprostatit

Mesaj gönderen Sprostatit »

Evt, ilginc olmus. Testislerde iltihap olabilir mi acaba, epididimit gibi?
kenanankara

en çok şüphelendiğim oydu zaten testislerde hep sıcaklık otururken sıkıntılar vardı 2 aydır gerçi şuan azaldı biraz ,doktor testisleri kontrol etmişti 10 gün önce ,bir terslik görmedi. normal ultrasonda yaptırmıştım orda da testislerde bişey çıkmadı gerçi normal ultrasonda çıkarmı bilmem.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

kenanankara yazdı:Arkadaşlar ,sperm kültürü sonucunda lökosit miktarı normalde 1 milyon altında olması gerekirken 3 milyon çıktı.

1)Normal oral yoldan alınan bir antibiyotikle bu sayı normal değere düşürülebilir mi?
2)iğne kullanmak gerekiyorsa hangi iğne olduğu çok fark eder mi?
3)semen analizi de yaptırmam gerekir miydi?

Semen orneginin dogrudan boyali preparatindan yapilan degerlendirmede 4 milyon/mL yuvarlak hucre
goruldu. Soz konusu yuvarlak hucrelerin 3 milyon/mL'sinin lokosit oldugu belirlendi."
Ozel Go. Kulturu : Neisseria gonorrhoeae uremedi
Non Selektif Kultur : Patojen etken uremedi

Kenanankara mrb,
Sendeki semende cikan 3milyon lokosit , hersahada 30-35 lokosit demektir...buda yuksek miktarda enfeksiyon olduguna isaret eder.Senin daha once kullandim dedigin 3adet igne antibiyotik, bu miktardaki lokositi dusurmeye kesinlikle yetmez...ote yandan salt oral yoldan aldigin tabletler tek basina zaten etkili olmaz.Bilgin olsun.
kenanankara

Doktorum illa tablete devam diyor.yoksa bende biliyorum igne daha etkili.bu arada ignenin hangisi daha etkili olur onuda bilmiyoruz iesef mi baska bir igne mi.
kadir
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen kadir »

kenanankara yazdı:Doktorum illa tablete devam diyor.yoksa bende biliyorum igne daha etkili.bu arada ignenin hangisi daha etkili olur onuda bilmiyoruz iesef mi baska bir igne mi.
Doktorunuzun gorusune saygi duyariz gorusu onu baglar.Tecrubelerime gore kr prostatit hastaligini oral tablet tedavisiyle tedavi edemezsiniz.Bakteri cinsiniz belli olmadigi surece ampirik antibiyotik kullanmak zorundasiniz.Yani genis spektrumlu.
boyturk

Mesaj gönderen boyturk »

kenan dr dedigin bizim doktormu ..? illa ilaçta tablete direten doktor
kenanankara

boyturk yazdı:kenan dr dedigin bizim doktormu ..? illa ilaçta tablete direten doktor
evet aynen ...nuh diyor peygamber demiyor
boyturk

Mesaj gönderen boyturk »

bende ilaç verme igne daha iyi olur dedim ,ne farkeder dedi oda bagırsak florasını bozuyor dedi
kenanankara

boyturk yazdı:bende ilaç verme igne daha iyi olur dedim ,ne farkeder dedi oda bagırsak florasını bozuyor dedi
sana ne verdi bana verdiklerini mi?
boyturk

Mesaj gönderen boyturk »

yok hiç bişey vermedi fazla agrım yok dedim ,ama bu sefer verecek
Synergy
Hastalık Başlangıç Yılı: 2014

Mesaj gönderen Synergy »

Merhaba arkadaslar,

Spermiyogram yaptirdim 2 saat once sonuclari geldiginde sizinle paylasacagim.

Tam erekte olamadan bosaldim. Sertlestim ama normalde oldugu kadar degil. 3,5 gunluk perhiz sonrasi yapildi islem. Stresten Tam erekte olamadan bosalmanin sonuca olumsuz etkisi olur mu?